טל כהן, Dip. Ac

 

טל כהןAs a clinician, it is very important for me to have a deep understanding of the female gynecological system. This extensive course covers the subject of women’s health care from different aspects; physical, emotional, and psychological. This course has provided me with the material necessary for understanding the women’s physiology in health and disease, from a Chinese medicine and modern Western biomedicine prospective.  The instructors of this course are very knowledgeable and experienced both in the teaching and in the clinical application of the material. I recommend to any practitioner to take this course.

 

חוות דעת לקורס גניקולוגיה

 

כמטפל ברפואה סינית, חשוב לי מאוד להבין את המטופלות שלי ולספק להן את הטיפול הטוב ביותר. לכן, חיפשתי קורס שילמד אותי ויעמיק את הידע הקיים על תחום הגניקולוגיה והפריון.

 

קורס זה מקיף את נושא בריאות האישה על כל היבטיו ומספק הבנה על המורכבות הפיזית, הרגשית, והפסיכולוגית הקשורה לנושא זה. הנושאים השונים נלמדים מנקודת המבט של הרפואה הסינית והרפואה המערבית. המרצות בקורס מומחיות בתחום בריאות האישה ובעלות נסיון קליני ונסיון בהדרכה של החומר הנלמד. הקורס סיפק לי את הידע הנחוץ על מנת להיות מטפל טוב יותר. אני ממליץ בחום לכל מטפל בתחום הרפואה הסינית להצטרף לקורס.

 

Comments are closed.